Judges & Staff

2021 Judges

MATTHEW AUGUSTINE
Stem Ciders

MATTIE BEASON
Stem Ciders

DAVID BIUN
Lost Boy Cider

TEGAN BIUN
Lost Boy Cider

SETH BOEVE
Virtue Cider

ROGER BONGA
Cascade Winery & Sierra Rose Ciders

AJA BROTHERS

DAVID BURTON
Tandem Ciders

RICHARD BURTON
Tandem Ciders

THOM CANNELL
BJCP Certified Judge

SANDY COCKERHAM
BJCP Grand Master Judge

JEFF COFFEY
Thornapple Brewing Co.

GIDON COLL
Original Sin Cider

MEREDITH COLLINS
Along Came a Cider

TRACI CRUZ
Big Belly Ciderworks

TROY DENEEN
Blake’s Hard Cider

SCOTT DENNIS
BJCP National Judge

KELLEY DOYLE
Cascade Winery & Sierra Rose Ciders

WESTON EATON
GLINTCAP Gold Medalist

LISA EVANS
Meijer

ERIC FOUCH
Thornapple Brewing Co.

ERIC GASSER
ANXO Cider

JOSEPH GAYNOR
Angry Orchard

COLE HACKBARTH
Rhinegeist

DANIEL HAYKIN
Haykin Family Cider

MEGAN HILL
Beaumont Cider

MATT JANNETTE
Fenn Valley

ELIZABETH KANTZER
Bee Well Mead & Cider

JAKE KEEFER
BJCP Certified Judge

KEITH KINTIGH
GLINTCAP Gold Medalist

JOSEPH KRAJKIEWCZ
Michigan Wine Company

ELEANOR LEGER
Eden Specialty Ciders

COZETTE LEHMAN
The Northman Beer & Cider Garden

AMY LORIA

BERT MACNAUGHTON
Tandem Ciders

WESLEY MATEUSIAK
Left Foot Charley

CHRISTINA MCDONALD

CHARLES MCGONEGAL
AeppelTreow Winery & Distillery

GAIL MILBURN
BJCP Grand Master Judge

STEVE MILLEA
Farmhaus Cider

BROOK’L MILLER
Uncle John’s

DANIELLE MILLER
Tandem Ciders

SEAN NIEMISTO
Starcut Ciders

BRIGHID O’KEANE
Cider Institute of North America

BRAD PAGE
Colorado Cider Company

ALEX REED

NICK RUESTMAN

BRIAN RUTZEN
Uncle John’s

KAREN NORD SCHAAR
BJCP Certified Judge

SCOT SCHAAR
BJCP Certified Judge

DANIEL SHACKELFORD

NATHAN SHACKELFORD
Certified Cider Professional

CHRIS SHIELDS
Rhinegeist

MARK SIMPSON
BJCP National Judge

LOUISA SPENCER
Farnum Hill Ciders

DION STEPANSKI
Presque Isle Farm Cider

BEN STOUB
Farmhaus Cider

JACKSON SWICK
Left Foot Charley

SHANE TEVERIS
Farnum Hill Ciders

BARB THOLIN
Edible Grande Traverse

JOSH TODD
Bee Well Mead & Cider

BRYAN ULBRICH
Left Foot Charley

JEREMY VANSICE
Bee Well Mead & Cider

BRIAN WALKER
Squiggly Tree Cider

BEN WATSON
Cider, Hard and Sweet

MATT WILES
Blake’s Hard Cider

KARI WILLIAMS
Snow Capped Cider

STEPHEN WOOD
Farnum Hill Ciders

TRISTAN WRIGHT
Lost Boy Cider

DAN YOUNG
Tandem Ciders

AUSTIN ZANELLA
Rhinegeist


2021 Staff

ERIC WEST
Competition Director
Cider Guide

AMBROSIA BOROWSKI
Judge Director
The Northman Beer & Cider Garden

MICHELLE FOIK
Steward Director
ERIS Brewery & Cider House

MIKE BECK
Event Logistics
Uncle John’s

BRIAN WEST
Cellarmaster